21 авг Гостовање Филипа Шира
Поштоване колеге, сарадници и пријатељи,
Позивамо Вас на предавање које се одржава у оквиру пројекта „Дигитализација звучне грађе Музиколошког института САНУ”, подржаног у 2024. години од стране Министарства културе Републике Србије.
Предавач: Филип Шир (Народни музеј, Чешка)
Модераторка: др Марија Думнић Вилотијевић (Музиколошки институт САНУ)
Уторак, 27. август 2024. године
Соба 410, IV спрат
Музиколошки институт САНУ, Кнез Михаилова 36, Београд
ИЗА КУЛИСА ОСНИВАЊА НОВЕ ЧЕШКЕ ЗВУЧНЕ ЛАБОРАТОРИЈЕ НАРОДНОГ МУЗЕЈА
Отворено предавање с дискусијом
Почетак у 10 сати
ОЧУВАЊЕ ФОНОГРАФА У НАРОДНОМ МУЗЕЈУ РЕПУБЛИКЕ ЧЕШКЕ – ДОСАДАШЊА ИСКУСТВА И СМЕРНИЦЕ НА ОСНОВУ ДОБРЕ ПРАКСЕ
Радионица за сараднике Музиколошког института САНУ
Почетак у 12 сати
САЖЕТАК ПРЕДАВАЊА
Пројектни тим Звучне лабораторије Народног музеја у Прагу, састављен од стручњака из различитих дисциплина, био је вођен ентузијазмом према теми истраживања (https://www.youtube.com/watch?v=IrJBBhrKrPQ). Мешовита група хонорарних сарадника и предузетника, чије знање није било ограничено на једну димензију посла, успела је да одговори на мноштво проблема који су се јављали током пројекта, углавном у недостатку финансијских средстава. Сарадници су међусобно делили знање и интересе да би заједнички деловали као интерно одељење за истраживање и развој, и то од стварања сопствених држача за чишћење плоча до самосталног развоја софтверских алата.
Тим је развио стабилна партнерства с добављачима и заинтересованим компанијама. Пронашли су инспирацију у лингвистичкој литератури, инфографикама и другим приступима, са циљем да креирају методологије које би резултате њиховог истраживања и корисничко искуство учиниле доступним чак и заинтересованима који имају минимално знање о звучним документима. Потом је у оквиру пројекта започето дизајнирање „комплета прве помоћи” за аудио документе – један који нуди преглед како се на први поглед рукује најчешће угроженим носачима звука, и други који приказује кораке за њихово идентификовање и очување.
У оквиру пројекта је започета и едукација, како би процес рада био пренет и на следећу генерацију архивиста. Овај циљ се реализовао кроз покретање универзитетских курсева, као и кроз допирање до менаџмента збирки широм државе. То је остварено заузимањем проактивног приступа у комуникацији путем друштвених медија, са циљем ширења сазнања која потенцијално могу користити архивима и колекционарима широм света, посебно онима с ограниченим ресурсима и познавањем предмета.
БИОГРАФИЈА
Филип Шир је библиотекар и један од водећих стручњака за очување историјског звучног наслеђа у Чешкој. Запослен је у Звучној лабораторији Народног музеја. Члан је Међународног удружења звучних и аудиовизуелних архива (IASA) и Удружења снимљених звучних збирки (ARSC). Добитник је награде INFORUM 2016 за Виртуелну народну фонотеку, затим ARSC Сертификата за заслуге у 2017. години, као и истраживачке стипендије (BIAAS) у оквиру Института за аустријско-америчке студије (Botstiber) 2023. године. Био је и део тима Универзитета у Ајови који је добио награду GRAMMY музеја. Одржао је предавања на неколико престижних институција (Универзитети Харвард и Њујорк, Универзитет Ајове, Национална фонотека Мексика). Филип Шир је био главни истраживач пројекта „Нови фонограф: слушање историје звука” (2018–2022), током ког је трагао за историјским звучним записима везаним за чешку миграцију у САД с краја 19. века и почетка 20. века, као и за емитованим радијским програмима из Другог светског рата.
Предавање и радионица биће одржани на енглеском језику без превода.
Улаз на предавање је слободан.
Добродошли!